Manikür

Manikür kelime anlamı olarak el ve tırnak bakımı anlamını taşır. Kelime anlamının tam karşılığı olan işlemde ise el ve el tırnaklarına gerekli bakımlar yapılır.

Eller estetik görüntünün en önemli parçalarındandır. Sosyal yaşam içinde ve günlük faliyetlerde her işi yapmaya yarayan eller dolayısı ile birçok yıkıcı etkiye maruz kalır ve vücutta en çabuk yaş alan, bozulan, kir ve mikrop barındıran organlardır.

Manikür işlemlerinde ellerin tam ve profesyonel bakımı yapılır, yaşlanmaya karşı önlem alınır, eller arındırılır ve tırnaklar olması gereken ideal şekilde, boyda tasarlanarak bakımı yapılır.

Manikür işlemlerinde öncelikle eller, tırnaklar, tırnak etleri yumuşatılır temizlenir ve işleme hazır hale getirilir. Ardından el üzerindeki ölü deri arındırılır, tırnak etleri temizlenir, tırnaklar ideale uygun olarak şekillendirilir. Tırnakların şekillendirilmesi hem estetik görüntü hem de sağlıklı işlev hedeflenerek yapılır. Sonrasında tırnaklar ve eller sterilize edilir ve özel kremler ile nemlendirilir. Bu aşamada ellere yaş ve cilt tipine göre bakım da yapılabilir. Bu durum ihtiyaca göre manikür işlemine dahil edilir. Yapılan bakımın emilmesi için eller bir süre bekletilir ve ardından oje uygulaması yapılır. Manikür bu şekilde tamamlanır.

Düzenli manikür ile hem ellerin yaşlanması geciktirilir, hem tırnak sağlığı korunur, hem de var olan tırnak problemleri tedavi edilir.

Manikürde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manikür olağan bir güzellik işlemi gibi görünse de uygulama yöntemi, uygulama aletleri ve uygulayıcı gibi konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle bu işlemlerde hijyen çok önemlidir. Manikür aletleri kişiye özel ya da her uygulama sonrasında özel ilaç ve cihazlar ile sterilize edilen setlerden oluşmalıdır. Bunun yanı sıra el bakımı yapılması, el için ölü derinin arındırılması ve tırnak etlerinin temizlenmesi oldukça kritiktir. Et dışında başka bir deriye zarar verilmemesi mikrop kapılmaması açısından önemlidir. 

Pedikür

Pedikür ayak bakımı anlamına gelen bir kelimedir ve manikür gibi kelime analmının tam karşılığı olan bir işlemdir. Pedikür, bütün gün ayakkabı içinde kalan, sıkışan ve tüm vücut ağırlığını taşıyarak baskı ile şekli, tırnak yapısı bozulan, bakımsızlık sonucunda da çeşitli sağlık problemleri yaşanan ayaklarda var olan problemleri gidermeye yönelik olarak yapılan bakım ve temizleme işlemidir.

Pedikürün genel adımları şu şekildedir;

Ayakları özel ılık bir suda bir süre beklerek deriyi yumuşatmak ve işleme hazır hale getirmek

Topuk başta olmak üzere tüm ayakta ölü deriyi, ölü hücreleri arındırmak

Kalınlaşan deriyi ayaklardan uzaklaştırmak

Ayak ve tırnaklarını sterilize etmek

Tırnak etlerini temizlemek

Tırnakları boyutlandırarak şekillendirmek

Bu boyutlandırma ve şekillendirme parmak ve tırnak yapısı göz önünde bulundurularak, batık problemine yol açmayacak şekilde yapılır.

Batık problemi varsa tedavi edilir.

Tekrar sterilize işlemi yapılarak ayaklara nemlendirme ve masaj yapılır.

Tamamen yumuşak, arındırılmış şekillendirilmiş ideal ve temiz görüntü elde edilince tınaklarda oje uygulaması yapılır ve kurutulur. Bu şekilde pedikür işlemi yapılmış olur.

Düzenli pedikür işlemi, tırnak mantarı, batık, şekil bozuklukları, ayaklarda deri kalınlaşması gibi sağlık problemlerini engeller ve ayakların sağlıklı, estetik görüntüye sahip olmasını sağlar.

 

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr