Saç Dökülmesi

Toplumlar saç ve saç şekilleri üzerinde sosyal ve kültürel bir rol oynarlar. Saç çizgisinin geriye kayması veya saçların incelmesi gerek erkek gerekse kadında çok önemli bir problem haline gelmiştir. Saçların neden döküldüğünü anlamaksızın, hastalar mucize tedaviler diye lanse edilen mega vitaminler, saçlı deri masajı, elektrikli uyarı ile saça uygulanan ilaçlar gibi yöntemlere yönelmekteler. Saç dökülmesi sık görülen bir olgudur her üç erkekten ikisinde değişik düzeylerde de olsa bir saç dökülmesi problemi gözlenmektedir. Yine oldukça yüksek oranda erkek ve kadında yaşamları süresince değişik tipte saç dökülme problemi görülebilmektedir. Doğru tanı konulması halinde saç kaybı olan pek çok insana yardım edilmesi mümkündür.

Normal Saç Büyümesi

Saçlı derideki kılların %90’ı sürekli olarak büyürler. Büyüme fazı 2-6 yıl arasında sonlanır.

Saçların %10’u ise dinlenme fazındadır. Bu faz 2-3 ay kadar sürmektedir. Bu dinlenme fazı sonunda kıl dökülür. Günde 50-100 kıl arası dökülme normal olarak kabul edilir. Kılın dökülmesiyle aynı saç folikülünden yeni bir kıl üretimi başlar ve yeni bir saç üreme fazı başlamış olur. Saçlı deride kıl uzama hızı yaklaşık 2-2.5 cm/aydır. Yaşın ilerlemesi ile kıl uzama hızı da yavaşlar. Yine kısa saç uzun saça göre daha fazla uzamaktadır. Doğal sarışınlarda saçlı derideki kıl adedi 120.000 iken kumrallarda 105.000, kızıl saçlılarda 90.000 dır. Sayı fazlalığına rağmen sarışınlarda kılların kızıl ve kumral saçlılara göre ince olması nedeniyle daha az saç izlenimi olabilmektedir.

Aşırı Saç Kaybı Nedenleri

 

Çocuk Doğurma

Yüksek Ateş

Tiroid ( Guatr ) Hastalıkları

Yetersiz Beslenme

İlaçlar

Kanser Tedavisi

Doğum Kontrol Hapları 

Demir Eksikliği

Büyük Cerrahi Girişimler / Kronik Hastalıklar

Alopesia Areata 

Stres

Saçın Kalıtsal İncelmesi veya Kelleşme

Saçın Mantar Enfeksiyonları 

Uygunsuz Saç Bakım veya Uygunsuz Saç Kozmetikleri Kullanımı

Uygulanabilecek Yöntemler

Saç Mezoterapisi

Dökülme olan bölgede deri altına çeşitli vitamin, mineraller ile bir takım saç çıkarıcı ilaçların verildiği etkili bir yöntemdir.

PRP

Hastanın kanında bulunan büyüme faktörlerinin enjektör yardımıyla saç diplerine verilmesini içeren, yeni ve oldukça güncel bir tedavidir. 

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr