Mikrobiyota-iyi-ve-Kotu-Bakteriler | Nets - Güzellik ve Estetik için

Mikrobiyota: İyi ve Kötü Bakteriler

Sağlıklı bir yaşamın temel unsurunun sağlıklı bir bağırsak florasından geçiğini her geçengün daha iyi anlıyoruz. Bağırsaklarımıza yerleşmiş olarak bulunan iyi ve kötü bakteriler artık mikrobiyota ile isimlendirilmektedir. Yetişkin bir bireyin mikrobiyotasında ki bakterilerin500 farklı türü olduğu ve ağırlıklarının 1-2 kilogramı bulduğu söylenmektedir.  Kişilerin bağırsaklarındaki iyi bakterilerin sayısının ve türünün azalması, kötü bakterilerin artması durumunda birçok hastalık için risk etmeni oluşturduğunu da artık bilinmekte. Bu hastalıkların arasında obezite, diyabet, çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, astımhatta depresyon olduğu söylenilebilir.

Peki mikrobiyotamızdaki bakterilerin içeriğini ve türünü neler belirler?

Doğum Şekli

Normal doğum ile doğan bebeklerin, annelerinin bağırsaklarından bebeğe bakteri geçişi olduğu ve bu bakteri geçişinin bağışıklık sistemini uyardığı görülmüş. Sezeryandoğumda ise bu etkinin normal doğuma kıyasla çok daha az olduğu saptanmış.

 

 

 Anne sütü 

Anne sütü, ilk 6 ay bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir besindir. Her annenin sütü bebeği için özeldir. Anne sütünün bileşimini bebeğin durumu ve ihtiyaçları belirler. Aynı zamanda içerdiği yararlı mikroorganizmalar ve antienfektif maddeler ile bebeğin mikrobiyota gelişimini olumlu yönde etkiler.

 

 

 Son zamanlarda yapılan çalışmalarda anne sütünün bebekleri alerji, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu, diyabet, lösemi ve obezite gibi hastalıklardan koruyabildiği gözlenmiş.

Antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kullanımı bağırsak florasını etkileyen diğer bir etmendir. Özellikle antibiyotiklerin yaşamın ilk 3 yılında gereksiz yere ya da alınması gereken dozdan fazla/ eksik kullanılmasının mikrobiyotanın içeriği olumsuz yönde etkilediği görülmüş.

Yapılan çalışmalarda antibiyotik kullanımından sonra bağırsak floramızda kalan bakteri türlerinin antibiyotik direncini arttırıcı yönde olduğu ve kilo artışına neden olabileceğine dair bulgular görülmüş.

 

 

Yaşam tarzı

İlk kez normal doğumla birlikte vajinal kanaldan geçerken bakteriler ile tanışan bireylerin mikrobiyotaları daha sonra çevre ve diyet içeriğiyle değişmekte. Yapılan çalışmalarda diyetle rafine şeker ve un tüketiminin, yetersizposa, kişinin ihtiyacından fazla yağ ve protein alımının mikrobiyotadaki iyi bakteri çeşitlerini azalttığını gözlenmiş. Diyet protein ve yağ miktarının kişinin ihtiyacının üzerine çıkmayacak şekilde düzenlenip, bitkisel protein kaynaklarının da diyete eklenmesi önemli olduğu söylenmektedir.

 

  

 

Probiyotik kullanımı

Probiyotikler, yeterli miktarda tüketildiklerinde bağırsak florasını düzenleyerek kişinin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan canlı mikroorganizmalardır. Uygun dozda yeterli süre kullanıldığı takdirde gastroinstestinal sistem hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabetgibi pek çok hastalık üzerinde olumlu etkileri olabileceği gözlenmiş.

 

 

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr