FİT SALEP

Orkide familyasının bir türü olan biçim olarak otsu bir bitkidir ve tel kök özelliklerini taşımaktadır. Kök bölgesinde iki adet yumrusu bulunur ve bu yumrular toprak altından çıkarıldıktan sonra dövülüp kurutularak toz haline getirilir. Böylelikle de salep elde edilmiş olunur.

Ülkemizde pek çok çeşidi bulunan salebin adi salep denilen türü (botanik dilinde “orchis maculata” olarak da adlandırılmaktadır) nemli yapıdaki çayırlarda ya da ormanlık bölgelerde yetişmektedir. Bunun dışında Anadolu’da bulunan salep otu (botanik dilinde “orchis anatocia” olarak adlandırılmaktadır) aynı şartlarda yetişerek mor ya da kırmızı renkteki çiçeklere sahip olmaktadır.

Türkiye’de salebin en çok üretildiği iller Kastamonu, Isparta ve Muğla’dır. Çok bilinmeyen bir bilgi olarak da Maraş dondurmasına o kendine has kokusunu ve tadını veren de yapımında kullanılan salep orkidesidir. Bu orkide yalnızca Kahramanmaraş ilimizde bulunan dağlarda yetişmektedir.

Dünya geneline baktığımız zaman ise en çok salep yetiştirilen ülkelerin Yunanistan ve Fransa olduğu görülmektedir.

Geçmiş yüzyıllarda salep sadece Ortadoğu’ya özgü bir içecek olarak bilinmekteydi. Avrupa ülkelerinde salebin yayılmasıyla birlikte de İngiltere gibi ülkelerde halk kahvaltı ederken tereyağlı ekmek yiyip salep içmeyi tercih etmişlerdir. Ancak kahvenin ortaya çıkışıyla birlikte süregelmiş alışkanlıklar değişmiş ve bireyler daha çok kahveye yönelmişlerdir.

SALEBİN FAYDALARI

Yağ yakma etkisi : Sütle birlikte pişirilen salebin içeriğinde bulunan protein ve kalsiyum desteği, metabolizmada yağ yakımı işleminin hızlanmasını sağlamaktadır. Kilo verme açısından bir takım çabalar gösteren bireylerin, bünyelerinde bulunan yağ hücrelerinin yakılmasına ve kasların kilo verilirken sağlıklı bir yapıda kalabilmesine salep son derece destek olmaktadır.

Öksürük ve gribe etkisi : Özellikle kış aylarında sıklıkla yaşanan nezle, grip, öksürük gibi sorunlara alternatif tıp açısından en iyi etkileri salep göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle bu tip hastalıklara yakalanılması ihtimalini azaltmaktadır.

 Kabızlığa etkisi : Hem suyla hem de sütle pişirilen salebin piştikten sonraki koyu kıvamı, midemizden bağırsaklarımıza geçerken temizleyici etki yaratmaktadır. Bağırsaklarda kalan atılamamış besin kalıntılarını ya da kötü toksinleri temizleyebilen bir içecek olan salep, yaz kış kabızlık sorunu için kullanılabilmektedir.

Kilo verdirme etkisi : Burada bahsedilmek istenen az önce anlattığımız yağ yakma işleminden farklı bir durumdur. Diyet sürecindeki kişilerin ara öğünlerinde bir fincan salep tüketmesi, salebin içeriğindeki ürünler neticesinde kan şekerinin düzenlenmesini sağladığından doğal olarak tatlı isteğinin de bastırılmasına ve tatlı tüketilmedikçe kilo verme etkisinin daha baskın olacağı anlamına gelmektedir. Bunun dışında midede kalan salep zaman içerisinde şişme de yaparak bireyin daha uzun saatler boyunca kendini tok hissetmesini sağlamaktadır.

Vücut enerjisi etkisi : Özellikle kış mevsimlerinde hem psikolojik olarak hem de metabolizma güçsüzlüğü durumlarından bireylerin enerjisi hep düşük seviyelerde bulunduğundan salep tüketilmesi dahilinde vücut enerjisi ciddi anlamda artarak ruh hali de bu enerjiden etkilenip normale dönmektedir.

FİT SALEP TARİFİ

Malzemeler

1 bardak süt

1 çay kaşığı toz salep

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu

Tarçın

Hazırlanışı

Cezveye alınan süt orta hararetli ateşte toz salep ve keçiboynuzu tozu ile karıştırılarak pişirilir. (Süzgeçten yardım alıp sürekli karıştırın ki topaklanma olmasın). Kaynayıp kıvam alınca ateşten alınıp bardağa aktarılır. Üzerine tarçın eklenir.

Afiyet olsun.

 

 

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr