Nets - Güzellik ve Estetik için

Kırmızı Yüz ve Tedavisi

Her sabah uyandığımızda ve aynaya baktığımızda yüzümüzü inceleriz. Oradaki renk değişiklikleri ilk olarak dikkatimizi çeker ve nedeninin ne olabileceğine dair fikir yürütürüz. Ardından işi uzmanında bırakmaya karar verip dermatolog ile olan buluşmamızda kafamızdaki soruların cevabını ararız.

 

Kırmızı yüze sahip bir hasta karşıma geldiği zaman benimde aklıma farklı hastalıkların ayırdına varabilmek için daha ilk tanışma anında pek çok soru geçer. Ne zamandan beri olduğu? Beraberinde başka belirtilerin ve daha önceki tedaviler ile düzelmenin olup olmadığı ..gibi? Kırmızı bir yüze neden olan ve iç organları da etkileyebilen hastalık olabiliyor. Kullanılan ilaç ve takviyelerin, güneşin, cilde sürülen maddelere bağlı gelişen alerjilerin de altta yatan neden olabileceğini unutmuyorum.

 

Dermatologların steteskopu olarak adlandırılan dermoskopumu cilde dokundurduğumda gördüğüm nice bulguların değeri büyüktür. Hastamın anlattıkları ile bu bulgular birleşince onun kafasındaki sorulara cevabım yakındır. Beynimden geçen bir sonraki adım için gerekli olabilecek tetkik istekleri sonuçlandığında artık geriye tedavi maratonuna başlamak kalır.

 

Akne rozasea, rozasea, halk arasında bilinen ismi ile ‘Gül Hastalığı’, kırmızı yüze sahip olan kişilerde görülen bir hastalık. Cildi incelediğinde karşımdaki kişinin Dünya genelindeki tahmini 415 milyon kişiden biri olma ihtimalini göz önünde bulundurmam gerekir.

Peki bu hastalığı tanımamı sağlayan nelerdir? Kişinin cildinde sürekli kızarıklık, hassasiyet, yüzüne ara ara sıcaklık basması, yüzünde ödem, yanma, deride kalınlaşma ve kuruluktan bahseder. Muayeneye geçtiğimde ise yüzün daha çok orta kısmında görülen kırmızı ve/veya iltihaplı kabartılar, hastalık şiddetlendiğinde ise belirgin damarlanma, burunda kaba bir görünüm fark edebilirim. Dermoskop ile baktığımda bunların çok daha belirgin olduğunu hatta hatta kıl köklerinde baş aşağı duran, kuyruklarını görebildiğim Demodex folliculorum paraziti beni karşılayabilir. Parazit denildiğinde gözünüz korkmasın. Cilt yüzeyinde bakteri, mantar olduğu gibi parazit ile de yaşıyoruz. Ancak rozaseada durum parazit açısından onun lehine olacak şekilde değişebilir ve sayıca beklenilenin üzerine çıkabilir.

 

Rozasea oluşumunda tek faktör bu parazit değildir. ‘Neden bu hastalığım var?’ denildiğinde elimizdeki bilimsel verilere göre verebileceğimiz tek bir cevabımız yok. Genetik yatkınlık, parazit artışı ile sinir-damar sistemine bağışıklık sistemi hücrelerinin yanıtı şeklinde özetlenebilir. Bunların dışında bu hastalığı uyuduğu uykusundan uyandıran bazı tetikleyiciler de vardır. Nedir mi bunlar?

·         Güneş, sıcaklık değişimleri ve rüzgar (sıcak ortamdan aniden soğuk ortama geçişi engellenmek, cildin değişime alışmasına izin vermeliyiz, bu sırada onu gerekirse fiziksel olarak korumalıyız)

·         Sıcak duş, sauna, hamam gibi sıcak ortamalar (duşu en fazla 10 dakika ile sınırlandırmalıyız)

·         Sıcak içecekler

·         Kafein

·         Alkol (özellikle kırmızı şarap)

·         Yoğun tempolu egzersiz

·         Acı-baharatlı yiyecekler ve soslar

·         Stres ve üzüntü gibi duygusal değişiklikler

·         Cildi tahriş edici içeriğe sahip ürünler (özellikle alkol, parfüm, SLS-sodyum lauril sülfat-, glikolik asit ve laktik asit  içerikli ürünler, örneğin saç spreyleri, bazı makyaj ürünleri)

·         Yüzde sıcak basmasında neden olan ilaçların kullanımıdır (tıbbi gereklilik durumunda göre hekime danışılarak bırakılmalıdır).

 

Pandemi yaşadığımız son günlerde maske kullanımı ile rozaseada alevlenmeleri gözlemleyebilmekteyiz. Rozaseası olan kişilerin tek başlarına kaldıklarında maskelerini aralıklı olarak çıkarmalarını ve değiştirmelerini de hatırlatmakta fayda va

 

Rozasea hastalığı hastaların yarısından fazlasında gözleri de etkileyebilmektedir ve her akne rozasea hastasının bir göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Gözlerde kızarıklığın, kuruluğun, batma hislerinin olması rozasea hastalarında düşünülenin çok ötesinde, hatta görme kayıplarına gidebilen sonuçlara neden olabileceğini biliyoruz.

 

Akne rozaseası olan kişilerde başka hastalıkların eşlik edebileceğini bilimsel yayınlar söylüyor. Kardiyovasküler, gastrointestinal, nörolojik ve otoimmün hastalıklar beraberinde görülebilmekte. Bunları atlamamak adına muayene bulgularına göre  gerekli testlerin de yapılmasının ardından artık tedaviye yoğunlaşabiliriz.

 

Rozasea tedavisinin belki de en önemli aşaması hastanın eğitimidir… Bu hastalığın kronik olduğunu, ara ara kendisini hatırlatacağını bilmek ve tabiri caiz ise ‘huyuna suyuna gitmek’ gerekiyor. Tedavi kişiye özeldir. Her hastanın hastalığını tetikleyen faktörleri saptaması, onlardan kaçınması ve cildine çok nazik davranması gerekir. Peki günlük rutinde nelere dikkat edilmedir? Öncelikle cilt rozaseada kullanıma uygun bir temizleyici ile dairesel hareketler ile temizlenip ılık su ile tamamen temizlenmelidir. Tamponlama hareketleri ile kurulanan cilde mutlaka nemlendirici krem uygulanmalıdır.

 

Tedavide kullanılacak en önemli ürün güneş kremidir, hem de yaz kış… Diyabet hastası nasıl ilaçlarını saati saatine alıyorsa, aynı disiplinle yüze güneş kremi uygulanmalıdır. Eğer parazit ziyaretçimiz fazla sayıda ise ona yönelik tedavilere başlamamız kaçınılmazdır. Medikal tedavilere ek olarak destek tedavide ise cilde uygun temizleme ürünleri, termal su, medikal krem ve antibiyotik haplar, sistemik isotretinoin kullanılabilir. Yine hastanın cilt yapısına göre uygulanabilecek son dönemlerde elimizde bir silah daha var; lazer…

 

Lazer tedavileri enerjiyi yönlendirmek istediğimiz belli bir yapıda tedavi edici kontrollü harabiyeti sağlayarak etki gösterirler. Rozaseada kullandığımız lazerlerde ise damar ve doku içindeki oksijenlenmiş hemoglobini parçalarken çevresindeki dokulara zarar vermez. Bunun sonucunda her seans ile kılcal damar ve kızarıklık görünümünde azalma elde edilir. Lazer tedavilerinin kaç seans yapılacağı yine kişinin durumuna göre planlanır. Örneğin burunda kabalaşmanın izlendiği akne rozaseada cildi soyarak normal cilt kalınlığına getiren lazerlerin ya da elektrokoterin kullanılması uygundur.

Rozasea hastalığının tedavisi meşakkatli bir süreçtir ve sabırlı olunmalıdır. Zaman zaman tetikleyicilerin etkisi ile hastalıkta tekrarlayabilir. Böyle bir alevlenme durumunda sakinliğimizi bozmuyoruz (çünkü biliyoruz ki stres ile durumu daha kötüleştirecektir) ve dermatoloji uzmanı ile randevu planlıyoruz.

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr