Meme Kanserinde Beslenme ve Fitoterapi | Nets - Güzellik ve Estetik için

Meme Kanserinde Beslenme ve Fitoterapi

Sağlıklı beslenme diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinden korunmada büyük öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü de hatalı beslenme ve şişmanlığın kansere yol açan faktörlerden en önemlisi olduğunu belirtmektedir. Diğer tüm kanserlerde olduğu gibi, meme kanserinden de korunmak için dikkat edilmesi geren en önemli konu ideal kilonun korunmasıdır.

Dengeli bir beslenmede genel olarak alınan total kalorinin %30 dan azının yağlardan gelmesinin kanser riskini düşürdüğü bilinmektedir. Bu yağların doymamış yağ asidi olarak (avokado, fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişler ve badem yağı, yer fıstığı gibi kabuklu yemiş yağları, zeytinyağı, kanola yağı, susam yağı ) tercih edilmesi gerekir. Ayrıca Omega 3 açısından zengin beslenmenin kanserden korunmada etkisi büyüktür, haftada 1-2 kez balık tüketilmesi bu açıdan önemlidir.

Menopoz öncesi kadınlarda turpgiller (kırmızı turp, beyaz turp ve şalgam) brokoli ve brüksel lahanası özellikle östrojen metabolizması üzerine etki yaparak meme kanseri riskini düşürdüğü bildirilmektedir. Ayrıca A,C,E vitaminleri de meme kanseri riskini azaltmaktadır. 

Menopoz sonrası beslenmede ise lignan önemli bir bileşiktir. Menopoz sonrası kadınlarda östrojen karşıtı etki göstererek kanser oluşum riskini azaltır. Lignan açısından zengin besinler ;  havuç, kabak karnabahardır. Ayrıca lignan içeren besinleri C vitamini ile almak etki mekanizmasını arttırmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kavun, portakal suyu, enginar, pancar, brokoli, bamya ve kuru baklagiller gibi folat yönünden zengin besinler de kanserden korunmada etkilidirler.

Kanserden korunmak için kaçınmamız gereken gıdalara gelirsek ilk sırayı elbette rafine şeker, beyaz un, trans yağlar ve hidrojenize yağlar alacaktır. Ayrıca tatlandırıcı içeren gıdalar, kızartmalar, beyazlatılmış ya da tatlandırılmış kahvaltı gevrekleri, şeker katılarak yapılmış reçel, jöle, komposto, şurup halinde meyve ve aynı zamanda şekerli ve tatlandırıcılı meyve sularından da uzak durulması gerekmektedir.

Meme Kanserinden Korunmamıza Destek Olabilecek Fitoterapi Önerileri

Arı poleninin  bağışıklık sistemini uyardığı ve tümör karşıtı etki gösterdiği gözlenmiştir. Arı polenin yan etkisi az olmakla birlikte polene alerjisi olanlar ile saman nezlesi olanların kullanmaması önerilir. Alerjik bulgular ortaya çıkartabilir. 

Çörek otu içinde bulunan maddelerin meme kanseri hücrelerini öldürdüğü kanserin damarlanmasını engellediği gösterilmiştir. Tansiyon düşürücü kan şekeri düşürücü etkilerinin olması nedeni ile şeker ve tansiyon ilaçlarının dozunun ayarlanması gerekebilir.

Keten tohumunun yapılan çalışmalarda meme kanseri büyümesini ve başka organlara sıçramasını engellediği gösterilmiştir. Geleneksel olarak radyoterapinin yan etkilerinden ve kanserden korunma da kullanımı önerilmektedir. Ancak öğütülmüş keten tohumu öğütüldükten 24saat içinde tüketilmelidir. Aksi halde toksik etki gösterebilir. Keten tohumunun östrojen benzeri etkilerinin bulunması nedeni ile özellikle östrojen reseptörü pozitif olan meme kanserli hastaların dikkatli olması önerilmektedir. Ayrıca keten tohumu, soya ürünlerinde bulunan “genistein” maddesinin meme kanseri hücrelerini çoğaltıcı etkisini de azaltmaktadır.

Yeşil çay içerdiği kateşin sayesinde meme kanserinde koruyucu bir özellik göstermektedir. Yeşil çay vücut yağlarının azaltılmasını kolaylaştırdığı gibi tümör kütlesinin hacminde küçülme sağladığı da bilinmektedir. Yeşil çay içerken dikkat edilmesi gereken bazı durumları da bilmek gerekir. Zaten anemi tedavisi görmekte olan hastalardan demir preparatlarından 2 saat önce veya 4 saat sonra tüketilmelidir. Ayrıca ülseri olan insanların yeşil çayın mide asidini arttırması nedeni ile tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Günde 8 bardaktan fazla  yeşil çay tüketilmesi pıhtılaşmayı azaltan ilaçların etkisini azaltabilir.

 

 

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr