ROOİBOS ÇAYI İLE FORMUNUZU KORUYUN

Güney Afrika'da yetişen rooibos çayı, çay severler için lezzetli ve kafeinsiz bir yoldur. Yeşil çaydan yüzde 50 daha fazla antioksidan içerirken; yeşil, siyah ve hatta matcha çayından daha fazla yarar sağlar.

Diğer çaylar edinilmiş bir tada sahip olsa da, rooibos çayı bal ve vanilya gibi tatlı, hafif bir lezzete sahiptir.

Yüzyıllar boyunca, Güney Afrikalılar dişeti rahatsızlıklarını azaltmak, kolikli bebekleri yatıştırmak ve daha derin uykuları desteklemek gibi sayısız sağlık sorunları için rooibos kullandılar.  Antienflamatuar gücü ve antioksidan içeriği de kanser, kalp hastalığı ve diyabet dahil birçok hastalığa karşı koruma sağlamada umut vaat etmektedir. Rooibos çayı kilo kaybına da  yardımcı olmaktadır.

Rooibos çayı nedir ve tadı nasıldır?

Rooibos çayı çalı Aspalathus linearis'ten gelir ve aslında gerçek bir çay değildir. Bu bir bitkidir. Yapraklar uzun ve iğne benzeridir. Toplandığında ve kurutulduğunda, rooibos Afrika kırmızı çay ve kırmızı çalı çayı olarak da bilinen kırmızımsı kahverengi bitkisel bir infüzyon haline getirilir. Bitki elle kesilir ve sonra zengin renk ve lezzet geliştirmek için oksitlenmeye bırakılır. Oksitledikçe, rooibos daha kırmızı ve daha tatlı hale gelir.

Vanilya ve bala benzer tatlı ve meyveli hafif, aromatik bir tada sahiptir. Siyah veya yeşil çay gibi sade bir şekilde içebilirsiniz, limon ekleyerek veya sütle karıştırarak latte şeklinde de tüketebilirsiniz.

Rooibos Çayının Faydaları

Vücuttaki Antioksidan Seviyesini Arttırır

Rooibos yeşil çaydan % 50 daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kansere neden olan zararlı serbest radikalleri temizler. Araştırmalar rooibos çayı içmenin vücuttaki ana antioksidan glutatyon düzeylerini artırdığını göstermektedir. Diğer herhangi bir antioksidandan daha güçlü olan glutatyon; enflamasyona, toksinlere, serbest radikallere ve patojenlere karşı koruma sağlar.

Aspalathin  sadece rooibos çayında bulunur ve nothofagin, güçlü antienflamatuar ve kanserle mücadele güçlerine sahip olduğu gösterilmiş iki tür polifenoldür (bir tür antioksidan).

Saç ve Cilt Sağlığı İçin

Rooibos çayının faydaları içmenin ötesine geçer. Araştırmalar, saçlara % 10'luk bir rooibos çay ekstresi uygulamasının,  gönüllülerin neredeyse yüzde 90'ında saç büyümesini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor.

Rooibos özü ayrıca, antienflamatuar , antimikrobiyal ve yatıştırıcı özellikleri için cilt üzerinde kullanılması önerilir.

Yapılan çalışmalarda rooibos çayı kanser hücrelerini yok etmeye ve test tüplerinde ve hayvan çalışmalarında yayılmamasına yardımcı oldu. Emin olmak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kilo Kaybı İçin

Düşük kalorili ve doğal olarak tatlı olan rooibos çayı, güçlü antioksidan içeriğinin yardımıyla ve kan şekerini dengeleyerek kilo vermeye çalışanlar için harika bir seçenektir.

Araştırmalar, rooibos çayında aktif bir madde olan aspalatinin, kalp hastalığı, metabolik sendrom, insülin direnci ve tip 2 diyabetle de bağlantılı olan açlık ve yağ depolamasını tetikleyen stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olduğunu düşündürmektedir.

Sonuç Olarak

Rooibos, çoğu insan için inanılmaz bir ürün olmasına rağmen, bazı insanlar için yan etkiler olabilir. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kemoterapi tedavisi görüyorsanız, düzenli olarak rooibos kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr