P.R.P. (Platelet Rich Plazma) Uygulaması Nedir?

Açılımı Platelet Rich Plasma, yani platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamında gelen P.R.P, kişiden alınan kanı ile kendi vücudundaki bölgeye enjekte edilerek hasarlı doku onarımı yapılması işlemidir. Kan özel kitlerde santrifüj edilir ve kan bileşenler biribirinde ayrılır. Böylece kanda Trombosit (kök hücre) açığa çıkar. Trombosit yönünden zengin olan kan alınır ve yine aynı kişiye enjekte edilir. CE belgeli P.R.P yeni geliştirilmiş bir uygulama olarak tüm dünyada uygulanmaktadır.

Uygulama Hangi Alanlara Yapılır?

  • Yüz
  • El
  • Kol 
  • Bacak İçleri
  • Saç
  • Boyun
  • Dekolte Bölgesi

Uygulamanın Faydaları Nelerdir? 

Trombositler vücutta doku onarımında işlev gören kan hücreleridir. Cilt dokumuzda herhangi bir hasar oluştuğunda trombositler(plateletler) devreye girerek onarım sürecini başlatırlar. P.R.P uygulaması ile kişinin kendi kanı ile kendisini tedavi etmesi sağlanır. Uygulamada amaç çok fazla platelet ile onarımı gerçekleştirmektir böylece ortalama bir insan vücudundaki kanın taşıyabileceği platelet hücresi miktarından 2-4 kat fazla platelet, hasarlı bölgeye enjekte edilir. Böylece vücudun kendi kendini onarma süreci güçlendirilmiş ve hızlandırılmış olur. P.R.P uygulaması cilt kalitesini arttırmak ve cildi yenilemek için yapılır. Kırışıklık, leke, yara, çatlak tedavilerinde ve saçları yapılandırma amaçlı tercih edilen bu uygulamanın etkisi diğer tedavilerin aksine zamanla daha da artar. 

Uygulaman Kimler İçin Sakıncalıdır?

Trombosit sayısı vücut yapısına göre ortalamadan düşük olanlara, karaciğer ile ilgili bir hastalığa sahip kişilere, enfeksiyon sorunu yaşayanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara ve kan pıhtılaşması problemi yaşayanlara P.R.P uygulaması yapılmamaktadır.

Uygulamanın Aşamaları ve Süresi Nedir?

Uygulama öncesi, uygulama yapılacak olan bölge antiseptik sıvı ile temizlenir ve lokal anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Kişiden ortalama 8-20cc kan alınır ve steril, özel bir tüpte santrifüj edilir. Bu işlem sonucunda plazma içinde normalden daha fazla trombosit birikmiş olur ve trombosit bakımndan zenginleşmiş bu plazma, aynı kişiye enjektör(mezoterapi tabancası, dermapen, dermaroller) aracılığıyla enjekte edilir. Derinin 1,5 mm altına enjekte edilen plazma işleminde kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez. Uygulamanın süresi 45-60 dakikadır. Uygulama sonrası cildi yatıştırıcı kremler sürülür ve 10-15 dakika soğuk kompres yapılır. İşlem 3-5 hafta ara ile 4-8 seans uygulanır.

Uygulama Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulamadan en az 2-3 gün öncesi kanı sulandıran ve romatizma ilaçları içilmemeli. Alkollü içecekler alınmamalıdır. Kullanılan ilaçlar uzmana bildirilmelidir. Uygulama sonrasında uygulama yapılan bölgeye 8 saat su değdirilmemeli ve cildi aşındırıcı işlemler yapılmamalıdır. 3 gün boyunca uygulama bölgesi güneşten korunmalıdır. 

Uygulamanın Yan Etkileri Nelerdir?

İşlem sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir. İşleme bağlı olarak kızarıklık, morarma, yanma, enfeksiyon, kanama, ağrı ve ödem oluşabilir fakat bu durumlar kişinin cilt yapısına bağlı olmakla birlikte 5-7 gün içerisinde geçer.

 

x

Bilgi Talep Formu

Mesajınız Başarıyla Gönderilmiştir
Mesajınız gönderilirken bir hata ile karşılaşıldı.
Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
5 Dk içerisinde en fazla 3 gönderim yapabilirsiniz
* Ekibimizin size özel deyatlı bilgi verebilmesi için dilerseniz fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz
0 (232) 388 28 88
info@netsclub.com.tr